У житлових будинках Львова встановили вже 38 пiдйомникiв для осiб з iнвалiднiстю — Будівельний портал ПрофіДОМ
У Львовi вже кiлька рокiв дiє «Програма забезпечення доступностi житлових примiщень осiб з iнвалiднiстю у крiслах колiсних та осiб з iнвалiднiстю з порушенням зору i групи». Завдяки програмi у житлових будинках мiста вже вдалося встановити 38 пiдйомникiв. Минулого року, у зв’язку iз воєнним станом, встановлення пiдйомникiв було призупинено, бо роботи належать до капiтальних видаткiв. Та цього року роботи вiдновили i фактично вже встановили 5 пiдйомникiв. Ще на 7 видiлили кошти на останнiй сесiї. Вартiсть встановлення одного пiдйомника обходиться мiсту орiєнтовно у 400-600 тис. грн.
«У 2018 р. у Львовi прийняли «Програму забезпечення доступностi житлових примiщень осiб з iнвалiднiстю у крiслах колiсних та осiб з iнвалiднiстю з порушенням зору i групи». Вiдтак можемо облаштовувати елементи доступностi для осiб з iнвалiднiстю — встановлювати пандуси, пiдйомники чи вiдкиднi пандуси до лiфтiв. Щороку до програми вносяться змiни i додається новий перелiк осiб з iнвалiднiстю, у будинках яких необхiдно облаштувати пандус чи пiдйомник. Перед тим монiторинговi групи, якi утворенi у кожному районi, обстежують будинок, спiлкуються з мешканцем — особою з iнвалiднiстю i визначають, що з елементiв доступностi технiчно можливо облаштувати. Так, протягом 2019-2021 рр. нам вдалося встановити 33 пiдйомники. У 2022 р., у зв’язку з вiйною, роботи не проводилися. Натомiсть на початку цього року в бюджетi розвитку Львiвської мiської територiальної громади видiлили 2 млн. грн. на встановлення 5 пiдйомникiв — на вул. Сосюри, Пасiчнiй, Левицького, Катедральнiй та Мазепи. 3 вже встановлено повнiстю i ще на 2 тривають завершальнi роботи з монтажу. Також на останнiй сесiї було видiлено ще 3 млн. грн. на встановлення ще 7 пiдйомникiв. Роботи зi встановлення будуть проводити пiсля виготовлення проектно-кошторисної документацiї та проходження експертизи», — розповiли у департаментi житлового господарства та iнфраструктури ЛМР.
По iнформацiї ProfiDOM.com.ua, орiєнтовна вартiсть встановлення одного пiдйомника — 400-600 тис. грн. Вартiсть залежить вiд висоти платформи, вiд конструкцiї пiдйомника (похила чи вертикальна платформа), вiд конструкцiї сходової клiтки (з поворотом чи без повороту платформи), вiд системи управлiння пiдйомником (керується з площадки чи iндивiдуальним пультом). Виконує роботи з облаштування пiдйомникiв ЛКП «Львiвсвiтло».
«Запитiв на пiдйомники є багато, але не всюди їх можливо встановити. Складно встановити пiдйомник у старих будинках, бо там зазвичай мало мiсця i сам конструктив будинку не дозволяє це зробити. Iнодi доводиться змiнювати вхiднi дверi i навiть двернi отвори, щоб мати змогу змонтувати пiдйомник. Якщо ж особа з iнвалiднiстю переїжджає в iнше мiсце проживання чи помирає i потреба у пiдйомнику вiдпадає, то, знову ж таки, вiдповiдно до програми, ми переставляємо цей пiдйомник в iнший будинок. Такi роботи теж не дешевi — демонтаж i перестановка коштує 100-130 тис. грн. Адже потрiбно виготовляти нове ПКД, проходити експертизу. Загалом, в середньому, роботи iз встановлення пiдйомника тривають до 2 мiсяцiв», — розповiдають у ЛКП «Львiвсвiтло».
Пiсля встановлення пiдйомник залишається на обслуговуваннi пiдприємства, i в разi якихось несправностей їх оперативно усувають.
За iнформацiєю управлiння соцiального захисту ЛМР, вiдповiдно до перелiку внесеного до «Програми забезпечення доступностi житлових примiщень осiб з iнвалiднiстю у крiслах колiсних та осiб з iнвалiднiстю з порушенням зору i групи», станом на 2023 р. у житлових будинках Львова необхiдно встановити 44 пiдйомники. Але, на жаль, з огляду на вiйну, кiлькiсть може зростати.
Натомiсть, як пояснили у Франкiвськiй районнiй адмiнiстрацiї, якщо у будинку неможливо встановити нi пандус, нi пiдйомник, тодi, якщо мешканець погоджується, готують звернення у соцзахист про обмiн квартири.
«Кожнi три мiсяцi соцзахист оновлює списки осiб з iнвалiднiстю, i якщо там з’являються новi особи, то ми не чекаємо, коли мешканець звернеться до нас, ми йдемо до мешканця, обстежуємо його житло, розповiдаємо, що є «Програма забезпечення доступностi житлових примiщень осiб з iнвалiднiстю у крiслах колiсних та осiб з iнвалiднiстю з порушенням зору i групи» i є можливiсть встановити пандус чи пiдйомник, вiдтак запитуємо, потрiбнi вони їм чи нi? Адже є багато осiб з iнвалiднiстю лежачих чи старших, якi кажуть, що не потребують таких елементiв. Тому у прiоритетi для нас вiйськовi, дiти i активнi особи на крiслах колiсних. Так, цього року ми облаштували 5 пандусiв i 1 пiдйомник встановили в ЛКП «Вулецьке». Також проводимо пониження пiшохiдних переходiв. На сьогоднi 75% пiшохiдних переходiв у нашому районi мають пониження», — розповiла Ольга Струмеляк, заступниця голови Франкiвської районної адмiнiстрацiї.